Wednesday, April 23, 2008

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Baykal 23 Nisan Nedeniyle TBMM Genel Kurulunda Konuştu

-Bütün halkımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını içtenlikle kutluyor, ülkemizin barış, refah, mutluluk ve bağımsızlık içinde daha nice bayramlar geçirmesini diliyorum.
- Cumhuriyetten uzaklaşarak demokrasiyi güçlendiremezsiniz. Cumhuriyeti azaltarak demokrasiyi arttıramazsınız. Cumhuriyet ve onun en önemli temellerinden biri olan laiklik, demokrasinin vazgeçilmez koşuludur.

-O nedenle bizim egemenliğimiz, işbirlikçi teslimiyetçi değildir, millidir.
-O nedenle bizim egemenliğimiz dine dayalı değildir, laiktir.
-O nedenle anayasalarımızda yeralan laiklik ilkesinin değiştirilmesi teklif dahi edilemez.
-23 Nisan’ı sadece geçmişe saygı anlayışıyla değil, geleceğe dönük bir umut olarak da selamlıyorum. Bu güzel günü, bütün dünya çocuklarıyla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.


SAYIN BAŞKAN,


SAYIN CUMHURBAŞKANI,


SAYIN MİLLETVEKİLLERİ, SAYGIDEĞER KONUKLAR,


GELECEĞİMİZİN GÜVENCESİ OLAN SEVGİLİ ÇOCUKLARIMIZ, SEVGİLİ VATANDAŞLARIM;


HEPİNİZİ ŞAHSIM VE CUMHURİYET HALK PARTİSİ ADINA SEVGİLERLE, SAYGILARLA SELAMLIYORUM.


BÜTÜN HALKIMIZIN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI İÇTENLİKLE KUTLUYOR, ÜLKEMİZİN BARIŞ, REFAH, MUTLULUK VE BAĞIMSIZLIK İÇİNDE DAHA NİCE BAYRAMLAR GEÇİRMESİNİ DİLİYORUM.


BÜYÜK ATATÜRK’E VE 23 NİSAN 1920 TARİHİNDEN BU YANA, BU YÜCE MECLİSTE GÖREV YAPMIŞ OLAN BÜTÜN MİLLETVEKİLLERİMİZE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM. HAYATINI KAYBEDENLERİN AZİZ HATIRALARI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM.


DEĞERLİ ARKADAŞLAR, SEVGİLİ ARKADAŞLARIM,


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN BAZI ÖZELLİKLERİNİ BİR KERE DAHA HATIRLATMAKTA YARAR VARDIR. YÜCE MECLİSİMİZ DÜNYANIN EN ESKİ 10 PARLAMENTOSUNDAN BİRİDİR. GENELDE MECLİSLER YENİ BİR DEVLETİN KURULMASINDAN SONRA OLUŞTURULUR. TÜRKİYE’DE ÖYLE OLMADI. TAM TERSİNE TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ DEVLETİ KURDU.


ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞINI YAPACAK ORDUYU BU MECLİS KURMUŞTUR. SAVAŞI BU MECLİS YÖNETMİŞTİR. YENİ DEVLETİN TEMELLERİNİ BU MECLİS ATMIŞTIR. ZAFERİ BÜYÜK ATATÜRK’ÜN ÖNDERLİĞİNDE BU MECLİS KAZANMIŞTIR. BARIŞI BU MECLİS YAPMIŞTIR. SALTANATI, HİLAFETİ BU MECLİS SONA ERDİRMİŞTİR. MİLLİ İRADENİN EGEMENLİĞİNİ BU MECLİS SAĞLAMIŞTIR. CUMHURİYETİN TEMELLERİNİ İŞTE BU MECLİS ATMIŞTIR.


ONUN İÇİNDİR Kİ, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN KURULUŞUNUN ÇOK ÖZEL BİR ÖNEMİ VARDIR. YÜCE MECLİS DAİMA BAĞIMSIZLIĞIMIZIN, EGEMENLİĞİMİZİN, MİLLİ İRADENİN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN, HUKUKA SAYGININ BİR SİMGESİ OLMUŞTUR


HALKI MÜSLÜMAN OLAN BİR ÜLKEDE, BİR YANDAN DİNE SAYGI GÖSTERİLİRKEN, BİR YANDAN DA DİNİN DEVLET YÖNETİMİNDE, HUKUKTA VE EĞİTİMDE EGEMENLİĞİNE SON VERMEK, YANİ ÇAĞDAŞ BİR ANLAYIŞLA LAİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİRMEK YÜCE MECLİSİMİZİN EN BÜYÜK VE DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK ESERLERİNDEN BİRİDİR. O SAYEDE EGEMENLİK GÖKTEN YERE İNMİŞ, HANEDANDAN MİLLETE GEÇMİŞTİR. TEOKRATİK OTORİTE DÖNEMİNİN YERİNİ, LAİK İDARE ANLAYIŞI ALMIŞTIR.


23 NİSAN’IN TEMSİL ETTİĞİ EGEMENLİK ANLAYIŞI, BİR SOSYAL SINIFA, IRK VEYA KAN ESASINA, KAFATASINA DAYALI BİR EGEMENLİK DEĞİLDİR. BİZİM EGEMENLİK ANLAYIŞIMIZDA HANGİ DİNDEN, HANGİ MEZHEPTEN, HANGİ ETNİK KÖKENDEN, HANGİ DÜŞÜNCEDEN OLURLARSA OLSUNLAR BÜTÜN İNSANLAR EŞİTTİR VE HEPSİ TÜRK ULUSUNUN BİR PARÇASIDIR


İŞTE TÜRKİYE CUMHURİYETİ BU BÜYÜK DEVRİMİN ESERİDİR VE DEMOKRASİNİN YOLUNU AÇAN DA BU CUMHURİYET ANLAYIŞI OLMUŞTUR. CUMHURİYET İLE DEMOKRASİ ASLINDA AYRILMAZ BİR BÜTÜNDÜR. CUMHURİYETTEN UZAKLAŞARAK DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİREMEZSİNİZ. CUMHURİYETİ AZALTARAK DEMOKRASİYİ ARTTIRAMAZSINIZ. CUMHURİYET VE ONUN EN ÖNEMLİ TEMELLERİNDEN BİRİ OLAN LAİKLİK, DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZ KOŞULUDUR. DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK UĞRUNA LAİKLİKTEN VAZGEÇECEĞİZ DERSENİZ DEMOKRASİYİ DE TAHRİP ETMİŞ OLURSUNUZ. TÜRK TOPLUMUNDA İSLAMİYET, LAİKLİK VE DEMOKRASİ BİR ALTIN ÜÇGEN OLUŞTURMUŞTUR. BUNLARIN TÜMÜNE AYNI ZAMANDA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ.


BATININ YÜZYILLAR BOYUNCA SAVAŞARAK, KAN AKITARAK ULAŞTIĞI LAİKLİK ANLAYIŞINA BİZ BARIŞ İÇİNDE, MİLLİ İRADEYE SAYGIYI ZEDELEMEDEN, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN İLERİ GÖRÜŞLÜ YAKLAŞIMLARI VE KARARLARIYLA ULAŞTIK. BİZİM LAİKLİK ANLAYIŞIMIZ DEVLETİN BÜTÜN İNANÇLARA, DİNLERE VE MEZHEPLERE SAYGI GÖSTERMESİNİ VE EŞİT DAVRANMASINI GEREKTİRİR. AMA AYNI ZAMANDA HİÇBİR İNANCIN, MEZHEBİN VE DİNİN DEVLETİN YÖNETİMİNİ, HUKUKUNU VE EĞİTİMİNİ ETKİLEMESİNE İZİN VERMEME İLKESİNE DAYANIR.


BİZİM MİLLİYETÇİLİK ANLAYIŞIMIZ ULUSUMUZUN ORTAK DEĞERLERİNE DAYANIR. HERKESİN ETNİK KÖKENİNE SAYGI GÖSTERİRİZ, AMA ETNİK AYRIMCILIĞIN CUMHURİYETİMİZİ, DEMOKRASİMİZİ TAHRİP ETMESİNE İZİN VERMEYİZ.


BİZİM MİLLİYETÇİLİĞİMİZİN TEMELİNDE IRKÇILIK YOKTUR. SİYASİ BİR BİLİNÇ VE SİYASİ BİR DAYANIŞMA VARDIR. HER KÖKENDEN İNSANLARIMIZIN AYNI MİLLETİN ÇATISI ALTINDA KARDEŞÇE YAŞAMALARINI İSTERİZ. BİZ İNSANLARIN ETNİK KÖKENİNE SAYGI GÖSTERİRİZ.


DEĞERLİ ARKADAŞLAR,


23 NİSAN AYNI ZAMANDA EGEMENLİĞİMİZİN VE BAĞIMSIZLIĞIMIZIN DA TEMELİDİR.


BU DEVLETİ KURANLAR, EN GÜÇ KOŞULLARDA BİLE YABANCILARIN HAKİMİYETİNE GİRMEYİ KABUL ETMEMİŞLER, BAŞKA DEVLETLERİN MANDASINA GİRME ÖNERİLERİNİ KESİNLİKLE REDDETMİŞLERDİR.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ DÜNYADA ÖRNEĞİ GÖRÜLMEMİŞ BÜYÜK DEVRİMLERİ, REFORMLARI GERÇEKLEŞTİRİRKEN HİÇBİR ÜLKENİN BASKISIYLA, TELKİN VE TAVSİYESİYLE HAREKET ETMEMİŞTİR.


ÜLKEMİZİ ÇAĞDAŞ BİR DEVLET HALİNE GETİREN REFORMLARIN HEPSİ, MİLLETİMİZİN TEMSİLCİSİ OLAN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN ÖZGÜR İRADESİNİN ÜRÜNÜ OLMUŞTUR.


İMPARATORLUĞUN SON YILLARINDA DA YABANCILARIN BASKILARINA BOYUN EĞMEYE RAZI OLANLAR VARDI. ONLARA KARŞI ATATÜRK VE YÜCE MECLİSİMİZ İNANÇLA DİRENMEYİ BİLMİŞTİR.


NE YAZIK Kİ DEĞERLİ ARKADAŞLARIM, BUGÜN DE MİLLİ EGEMENLİĞİMİZE, BAĞIMSIZLIĞIMIZA SAYGI GÖSTERMEYEN BAZI YABANCI ÇEVRELERİN, KENDİ ARZULARINI, İRADELERİNİ TÜRKİYE’YE DAYATMAYA ÇALIŞTIKLARINI ÖRNEKLERİYLE GÖRÜYORUZ.


TÜRKİYE’Yİ YÖNETENLERİN, AYNEN DEVLETİMİZİN KURULUŞ AŞAMASINDA TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NDE GÖREV ALAN MİLLETİMİZİN YÜREKLİ TEMSİLCİLERİ GİBİ, BU BASKILARA DİRENMELERİNİ, ÜLKEMİZİN EGEMENLİĞİNE VE BAĞIMSIZLIĞINA KISKANÇLIKLA SAHİP ÇIKMALARINI BEKLİYORUZ.


AMA ÖYLE ANLAŞILIYOR Kİ, BU BASKILARI BUGÜN DE SÜRDÜRMEK İSTEYENLER VARDIR.


DEVLETİMİZİN TEMEL YAPISINA, LOZAN’DAKİ KAZANIMLARIMIZA AYKIRI BAZI TALEPLERİNİ TÜRKİYE’YE KABUL ETTİRMEK İSTEYENLER VARDIR.


TÜRKİYE’NİN BAĞIMSIZLIĞININ EN GÜÇLÜ TEMİNATLARINDAN BİRİ OLAN YÜKSEK YARGI ORGANLARIMIZA BASKI YAPMAYA YELTENENLER VARDIR.


BUNDAN DAHA DA VAHİMİ, BU DIŞ BASKILARI TAHRİK VE TEŞVİK EDEN BAZI ÇEVRELERDE VARDIR. BUNLARI ŞİDDETLE KINIYORUZ. VE İNANIYORUZ Kİ, HİÇBİR İÇ VE DIŞ GÜÇ, HİÇBİR SİYASET ADAMI, HİÇ BİR MİLLETLERARASI KURULUŞ TÜRK HAKİMLERİNİN ÖZGÜR VİCDANLARINI ETKİLEYEMEYECEKTİR.


BİZ GERÇEK BAĞIMSIZLIĞIMIZA, ADLİ KAPİTÜLASYONLARI KALDIRARAK KAVUŞTUK. ŞİMDİ ADI KONULMAMIŞ BİR KAPİTÜLASYON SİSTEMİNİ TÜRKİYE’YE KABUL ETTİRMEYE HİÇ KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR.


DEĞERLİ ARKADAŞLARIM,


“EGEMENLİK KAYITSIZ, ŞARTSIZ MİLLETİNDİR” ANLAYIŞINA NASIL ULAŞTIĞIMIZI KİMSE UNUTMAMALIDIR.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AÇILDIĞINDAN BU YANA 88 YIL GEÇTİ. 88 YIL ÖNCE BÜTÜN VATAN İŞGAL ALTINDAYDI. İSTANBUL’DA EGEMENLİĞİN SAHİBİ KONUMUNDA OLAN HALİFE SULTAN, YANDAŞLARI İLE BİRLİKTE İŞGAL KUVVETLERİNİN EMİR VE KUMANDASI ALTINA GİRMEKTE HİÇBİR SAKINCA GÖRMEMİŞTİ. 600 YILLIK OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN DİNİ VE SİYASİ EGEMENLİĞİ, HALİFESİYLE, PADİŞAHIYLA, ŞEYHÜLİSLAMI İLE BİR İNGİLİZ KUMANDANINA TESLİM EDİLMİŞTİ.


ÖTE YANDAN İŞGAL ORDULARINA VE ONLARIN HİZMETKARI YERLİ İŞBİRLİKÇİLERİNE KARŞI BİR BÜYÜK MİLLİ BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ AÇAN VE ZAFERE ULAŞTIRAN İRADE, ZAFER SONRASINDA EGEMENLİĞİN MİLLETE AİT OLDUĞUNU İLAN ETMİŞTİR.


YANİ EGEMENLİK MASA BAŞINDAKİ TARTIŞMALARLA, İLMİ YA DA DİNİ FETVALARLA, DEVREDİLMİŞ YA DA DEVRALINMIŞ DEĞİLDİR. TAM TERSİNE EGEMENLİK, MUSTAFA KEMAL ÖNDERLİĞİNDE ASKER, SİVİL İNSANLARIMIZIN EŞSİZ GAYRETLERİ VE FEDAKARLIKLARI İLE SAKARYA DA, İNÖNÜ DE, DUMLUPINAR DA, SAVAŞ MEYDANLARINDA KAN VE CAN PAHASINA KAZANILMIŞ BİR HAKTIR.


EGEMENLİK, DİNİ SİYASETE ALET EDEN OTORİTELERLE VE ONLARIN FETVALARI İLE MÜCADELE EDEREK ELE GEÇİRİLMİŞTİR.


DİNİ OTORİTELERİ KULLANAN İŞGAL GÜÇLERİ İLE MÜCADELE EDEREK EGEMENLİĞİMİZ KAZANILMIŞTIR.


O NEDENLE BİZİM EGEMENLİĞİMİZ, İŞBİRLİKÇİ TESLİMİYETÇİ DEĞİLDİR, MİLLİDİR.


O NEDENLE BİZİM EGEMENLİĞİMİZ DİNE DAYALI DEĞİLDİR, LAİKTİR.


O NEDENLE ANAYASALARIMIZDA YERALAN LAİKLİK İLKESİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ TEKLİF DAHİ EDİLEMEZ.


DEĞERLİ ARKADAŞLARIM,


SİYASİ İKTİDARLARIN MEŞRUİYETİNİN TEMELİ ANAYASA VE HUKUKTUR. DEMOKRASİLERDE HİÇBİR İKTİDARIN KENDİ MEŞRUİYETİ İLE İLGİLİ TARTIŞMALARI, YENİ BİR ANAYASA, YENİ BİR HUKUK YAPARAK ORTADAN KALDIRMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.


DENETİMSİZ GÜÇ, GÜÇ DEĞİLDİR.


DENETİMSİZ İKTİDAR, DEMOKRATİK DEĞİLDİR, MEŞRU DEĞİLDİR.


SİYASİ MEŞRUİYETİN KAYNAĞI, ANAYASADIR, HUKUKTUR.


ANAYASA VE HUKUK ZAFİYETLERİ, OY ORANLARI İLE KAPATILAMAZ.


SEÇİM MECLİSTE VE HÜKÜMETTE KİMİN İKTİDAR, KİMİN MUHALEFET OLACAĞINI BELİRLER. HİÇBİR SEÇİM SONUCU İKTİDARLARIN HUKUKA VE ANAYASAYA BAĞLI KALMA, YARGI BAĞIMSIZLIĞINA SAYGI GÖSTERME ZORUNLULUĞUNDAN KURTULMA SONUCUNU DOĞURMAYA YETMEZ.


LAİKLİK ANLAYIŞI DEVLETİN BÜTÜN İNANÇLARA, DİNLERE, MEZHEPLERE SAYGI GÖSTERMESİNİ VE EŞİT DAVRANMASINI GEREKTİRİR. BU DOĞRUDUR. AMA LAİKLİK ANLAYIŞI AYNI ZAMANDA HİÇBİR İNANCIN, MEZHEBİN, DİNİN, DEVLETİN HUKUKUNU, EĞİTİMİNİ VE YÖNETİMİNİ OLUŞTURMASINA İZİN VERİLMEMESİNİ DE GEREKTİRİR. SİYASETİN REFERANSI DEMOKRASİ OLMAKTAN ÇIKAR, İNANÇ VE DİN OLURSA BUNUN SONUCU KARGAŞA, ÇATIŞMA VE KARANLIK BİR OTORİTER REJİMDİR.


EGEMENLİĞİN MİLLİ OLMASI, AYNI ZAMANDA HEM ETNİK OLMAMASI HEM DE DİNİ OLMAMASI ANLAMINA GELİR. DEVLETİMİZİN DAHA SONRAKİ GELİŞMELERİ DE BU TEMELDE YÜKSELMİŞTİR. CUMHURİYET BU TEMELDE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. DEMOKRASİYE, CUMHURİYETLE DE PEKİŞTİRİLEN BU TEMELLER ÜZERİNDE ULAŞILABİLMİŞTİR. DEMOKRASİMİZİN SAĞLADIĞI OLANAKLARI, CUMHURİYETİN VE DEVLETİN MİLLİ VE LAİK KİMLİĞİNİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN KULLANMAK TAM BİR AYMAZLIKTIR.


İKTİDARLARIN SEÇİMDEN ÇIKMIŞ OLMASI DEMOKRASİYİ GÜVENCE ALTINA ALMAYA YETMEZ.


DOKUNULMAZLIK ZIRHININ ARKASINA SAKLANAN BAŞBAKANLAR, BAKANLAR, MİLLETVEKİLLERİ DEMOKRASİLERDE YOKTUR.


KENDİ SUÇLARI İÇİN AF ÇIKARAN BAKANLAR, MİLLETVEKİLLERİ DEMOKRASİLERDE YOKTUR.


İKTİDAR OLANAKLARI İLE KENDİ YAKINLARINA İHALE AYARLAMAK, DEMOKRASİLERDE YOKTUR.


İKTİDAR OLANAKLARI İLE DEVLET BANKALARINI KULLANARAK YAKINLARINIZA YANDAŞ MEDYA SATIN ALMAK DEMOKRASİLERDE YOKTUR.


“ANAYASANIN TEMEL İLKELERİNİ DİNİ TEMELLERDE YENİDEN YORUMLAYACAĞIZ” DİYENLERE DEVLETİN EN ÖNEMLİ GÖREVLERİNİ VERMEK, DEMOKRASİLERDE YOKTUR.


DEVLETİN EN ÖNEMLİ YÖNETİM BİRİMLERİNİ CEMAAT, TARİKAT ÖRGÜTLENMELERİNE TESLİM ETMEK DEMOKRASİLERDE YOKTUR.


DERSLERDE CİHAT ÇAĞRILARI YAPAN, KASETLERLE LİSE ÖĞRENCİLERİNİN BEYNİNİ YIKAYAN BİR KADROLAŞMA ANLAYIŞINA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINI TESLİM EDEN BİR ZİHNİYETE DEMOKRASİLERDE YER YOKTUR.


BÜTÜN BUNLARIN SONUCUNDA, BU UYGULAMALARIN SORGULANMASINI ENGELLEMEK İÇİN “ÇOĞUNLUĞUMUZ VARDIR” DEYİP ANAYASAYI DEĞİŞTİRMEYE KALKMAK UNUTULMAMALIDIR Kİ BU İKTİDARLARIN KENDİ MEŞRUİYET TEMELLERİNİN SORGULANMASINA YOL AÇAR.


SAYIN MİLLETVEKİLLERİ,


23 NİSAN’I SADECE GEÇMİŞE SAYGI ANLAYIŞIYLA DEĞİL, GELECEĞE DÖNÜK BİR UMUT OLARAK DA SELAMLIYORUM. BU GÜZEL GÜNÜ, BÜTÜN DÜNYA ÇOCUKLARIYLA PAYLAŞMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUM.


YÜCE MECLİSİ SEVGİLERLE, SAYGILARLA SELAMLIYORUM.