Wednesday, October 22, 2008

Mucize gerçekleşmedi


Fenerbahçe dün gece Saracoğlu'nda Arsenal karşısında aldığı yenilgiyle üçüncü maçlar sonunda Şampiyonlar Ligi'nde bir üst tura çıkma şansını mucizelere bıraktı. Artık bundan sonra UEFA Kupası'na devam edebilmek için mücadele edecek.

F.Bahçe seyircisinin de desteğini arkasına alarak maça hırslı başladı. Ama bu bir saman aleviydi. Çok erken, bir dakika arayla arka arkaya iki gol yedi. Arsenal gibi son derece organize bir takıma karşı defans bloğunu öne çıkarmak, adeta intihar etmek gibiydi. Zaten orta saha presin yok denecek kadar yetersiz. Bir de alan daraltmayınca iki kolay gol yendi. Ardından fark bire indi. Biraz moral depolandı derken kısa sürede bir kolay gol daha yendi. Artık gidişat çok kötü görünüyordu. Ama Arsenal büyük bir rehavet içine girip maçı idman havasına sokunca, bu maça motive olan F.Bahçe oyundan kopmadığı gibi ikisi Güiza, biri Semih ile üç net pozisyon buldu ama değerlendiremedi.

Arsenal ikinci yarıya da golle başladı. Doğal olarak bu golden sonra İngiliz ekibi işi garantiye aldığından ağır maç trafiğini de göze alarak tempoyu düşürdü ama üstün kollektif yapısıyla kazandığı toplarda sahanın bütününü pas alış verişleriyle değerlendirebiliyordu. Morali bozulan F.Bahçeli futbolcular 50 bin seyircinin de bulunduğu statta neticeyi kabullenmeyen bir hırs içine girdiler. Ancak bu hırs sadece bir gol getirdi. Son saniyede de fark tekrar üçe çıktı.

ORTA SAHA YETERSİZ

Dünkü neticeyi normal karşılamak gerekir. Ligdeki kolay maçlarda dahi 50 metrekarenin dışına çıkamayan Maldonado, hiç rakibi bozma özelliği olmayan Uğur ve her karşı atakta rakipten tek top çalamayan Alex gibi oyuncularla bu tip takımlar karşısında başarı sağlamak mucizeye bağlı olur. Ayrıca R.Carlos'un da artık sadece yürüyerek oynadığı da ayrı bir gerçek. Sezon başından beri söylediğim gibi eldeki kadrodaki orta saha oyuncularıyla ligde de Avrupa kulvarında da büyük hedeflere gitmek mümkün değil. Orta sahada tek savaşan oyuncu Selçuk'tu. Hem de sınırlı kapasitesine rağmen. Güiza ile Semih çok önemli iki forvet oyuncusu. Dünkü maçta da rakip kalecinin başarısı olmasa Güiza hattrick yapabilirdi. Ama yetersiz orta saha her şeye engel oluyor.

YAZAR : ÖMER ÜRÜNDÜL